FEICHTINGER

199 ÉVE SZÜLETETT FEICHTINGER SÁNDOR

Nem kerek évforduló, de így van időnk felkészülni, hogy a XIX. sz. legnagyobb esztergomi tudósának 200. születésnapját méltó módon megünnepeljük.  Önéletrajzi könyvének utolsó soraival idézzük alakját!
 

MÚLTUNK MEGBECSÜLÉSE

Nem túl díszes meghívót tartok a kezemben, mely 2000.március 30-án 15 órára szól a Szetgyörgymezői Olvasókörbe, ahol Feichtinger Sándor tiszteletére botanikai versenyt tartanak, melynek keretében emléktáblát is avatnak a XIX. század nagy orvos egyénisége tiszteletére!
 

FEICHTINGER SÁNDOR TANÁRAI

Feichtinger Sándor szentgyőrgymezői emléktábláján az áll: „kórház és városi főorvos, bank, kórház és iskolaigazgató, neves botanikus”. Ha lapunk címkéinél nevére rákattintunk, sok mindent megtudhatunk a XIX. század legnagyobb esztergomi tudósáról. Születésének 197. évfordulóján arra a kérdésre adunk választ: kik voltak ennek a kiváló férfinak a tanítói, tanárai.
 

FEICHTINGER SÁNDOR ÉS AZ ESZTERGOMI ÉRSEKEK

Feichtinger Sándor (1817-1905) a XIX. század legnagyobb esztergomi tudósa, hosszú életét Szent István városában élte le. Természetesen kapcsolatba került az egyház számos vezetőjével, hisz élete során nem kevesebb, mint 5 hercegprímás irányította a katolikus egyházat Esztergomban.
 

FEICHTINGER SÁNDOR GYERMEKEI

A nagy tudós családfájának megrajzolása meghaladja a lehetőségeimet. Szülei, és felesége bemutatása után néhány mondatban a gyermekeiről emlékezek meg, ami annál inkább sem kis feladat, hisz Feichtinger Sándor és Massa Mária házasságából 11 gyermek született.

 

FEICHTINGER SÁNDOR CSALÁDJA

Folytatjuk Feichtinger Sándor családjának bemutatását. Ezúttal a XIX. század legnagyobb esztergomi orvosának, kórházigazgatójának és európai hírű botanikusának feleségével szeretném megismertetni az olvasót.
Massa Mária hamvai ott pihennek Feichtinger Sándor mellett az esztergomi Belvárosi temetőben.

 

FEICHTINGER SÁNDOR CSALÁDJA

Feichtinger Sándor a XIX. század legnagyobb esztergomi orvosa ( kórház és iskolaigazgató ), európai hírű botanikus életét, döntően Szállási Árpád kutatásainak köszönhetően már egyre többen ismerik. Az ekór-lap „Feichtinger” címszavára kattintva számos érdekes dolgot tudhatunk meg a híres tudósról. Az alábbi írásból megismerkedhetünk a szüleivel!
 

DUNAI ÁRVÍZ 1838

Az évszázad árvize a napokban levonult a Dunán. Az árvíz elleni harcot megnyertük. Nem volt ez mindig így. Feichtinger Sándor, Esztergom történetének egyik legnagyobb orvosa, európai hírű botanikusa az 1838-as árvizet Pesten élte át. Önéletrajzi írásában így emlékezett vissza ezekre a napokra:

 

IN MEMORIAM FEICHTINGER SÁNDOR (1817-1907)

IN MEMORIAM FEICHTINGER SÁNDOR (1817-1907)

Technikai okok miatt néhány hetet késve, de szeretnék megemlékezni Feichtinger Sándor születésének 195. évfordulójáról. A Szállási tanár úr által sajtó alá rendezett „önéletírása” sajnos nem lett kultúrtörténeti szenzáció. Esztergomban ma is kevesen ismerik ezt a nagyműveltségű, nagytudású egykori kórház-iskola és bankigazgatót, aki korának európai szintű botanikusa is volt.
 

Dr. FEICHTINGER SÁNDOR (1817-1905)

 

Nincs kerek évfordulója Feichtinger Sándor születésének, de úgy érzem a XIX. század egyik legnagyobb botanikusa, a mai esztergomi kórház elődjének igazgatója, a városi gimnázium és a bank vezetője, még mindig nem foglalta el a magyar kultúrtörténetben és Esztergom város történetében az őt megillető helyet. 194. születésnapján arról olvashatnak, milyen volt a kapcsolata az esztergomi érsekekkel.

Tartalom átvétel