Beszélgetés dr. Fodor Ferdinánd párkányi családorvossal

2007. december 20-tól, átkelve a Mária Valéria Hídon már személyigazolványt sem kell felmutatni, hisz megszűnt az országhatár. Nem titkolt célom az alábbi beszélgetéssel, hogy tartalommal töltsem meg a kapcsolatteremtés határtalanná válását.

Dr. Fodor Ferdinánddal –párkányi családorvossal– a Poliklinikán beszélgettem.


Ebben a régióban születtem, Ipolyszalkán, Letkéssel szemben. Középiskoláimat Párkányban végeztem, aztán Csehországba kerültem az orvosegyetemre, Hradec Královéra, régebbi nevén Königgrätz. 1866-os königgrätzi csata gondolom mindenki előtt ismert. Dédapám is ott harcolt, apám azt mondta, hogy az öregúr elvesztette a csatát a porosz – osztrák háborúban, de fiam Te majd megnyered. Szerencsésen el is végeztem az egyetemet.

Nehéz döntés volt a pályaválasztásod?

Alapiskolás korom óta tudtam, hogy orvos szeretnék lenni. A családban ugyan nem voltak orvosok, de szerettem a biológiát és a matematikát. Csodálkoztak is rajta, hogy, aki szereti a matematikát, miért megy orvosnak. Amikor az egyetemen az anatómiát magoltam, sokszor eszembe jutott, hogy jobb irány lett volna a matematika.

Hogyan emlékezel vissza egyetemi éveidre?

Kemény dolog volt, mert én a Károly Egyetem Katonaorvosi Fakultására jártam. A normál egyetemi képzés mellett ez egy aszkétikus katonás életmódot is jelentett. Ne felejtsük, hogy akkoriban még kommunizmus volt. Családom miatt – nagyapám kulák volt – csak a katonaorvosin tudtam egyetemi végzettséget szerezni.

A végzés után katonaorvos lettél.

Igen, Brünnben 2 évig dolgoztam kórházban. Az első szakvizsgámat 1989-ben belgyógyászatból tettem le Csehországban, a háziorvosit pedig már Pozsonyban. 2 év gyakorlat után Zólyomba kerültem alakulathoz. Kivártam a lehetőséget, mely 20 év után adatott meg, leszereltem és Párkányba jöttem.

Hogyan lettél családorvos?

Mindig is érdeklődve figyeltem az orvoslás ezen területét. Meggyőződésem, hogy végzéséhez belgyógyászati szakvizsga feltétlenül szükséges. A családorvos nemcsak a betegséget gyógyítja, hanem az embert. Ehhez viszont közelebbi kapcsolatot kell kialakítani a paciensekkel

Hány beteg van Rád bízva, mekkora a praxisod?

Körülbelül 2.000 fő adja a körzetem.

Nálatok a lakosság választja az orvosait?

Eddig igen, januártól azonban körzetesítés lesz. Amikor én beléptem ebbe a rendszerbe, már mindenki privatizált.

Szlovákiában régóta működik a több-biztosítós rendszer. Mi a véleményed róla?

Tapasztalataim szerint a több-biztosítási rendszerben te, mint orvos, nem vagy olyan kiszolgáltatott helyzetben, mint egyetlen biztosító esetén. Nálunk két állami és több kisebb biztosító van. Érezni közöttük a konkurencia-harcot.

Az orvosokért versenyeznek?

Szakorvosokért a biztosítók versenyeznek. Amikor ezt a rendszert bevezették, ez volt a cél. Nem 100%-os a rendszer, vannak hiányosságok, de úgy gondolom, jó irányba indultunk. A kezdetekben nem így gondolkodtam, de a gyakorlat azt mutatja, hogy nem volt igazam. Szerintem, amit Ti csináltok – gondolok itt az állami és magánszektor megosztott szerepvállalására – az úgy nem fog menni.

Mi viszont azt halljuk, hogy Szlovákiában szívesen visszaállítanák az egybiztosítós rendszert.

Ezt nem az orvosok, hanem a politikusok akarják. A szlovák orvosok körében nincs igazán elégedetlenség e területen. A betegek szempontjából pedig nincs különbség az egy- vagy a több-biztosítós rendszer között. Persze a biztosítók anyagi forrásai is végesek. Az elmúlt időszakban a fölösleges kivizsgálások és terápiák fokozatosan megszűntek, és így egyfajta racionalizálás felé haladunk.

Mi biztosítja a kontrollt?

A biztosítókban revíziós orvosok vannak, akik kritikus szemmel figyelik a munkánkat.

Itt a Felvidéken, vagy akár egész Szlovákiában jó dolog orvosnak lenni? Milyen az orvosok presztízse?

Nem olyan, amit 1989 után elképzeltünk. A nyugat-európai kollegáinkhoz képest sokkal kisebb mind az anyagi, mind az erkölcsi megbecsülésünk. A fiatalok közül sokan távoznak. Kislányom másodéves Prágában, szeretném, ha hazajönne gyógyítani, de a helyzetet látva nem vagyok biztos benne, hogy ez megtörténik. A csehek előttünk járnak a lehetőségek tekintetében.

Mennyire van információd a Duna jobb partjáról?

Kevés az információm, eléggé forr a helyzet nálunk, és elsősorban ezzel törődünk. Mindenesetre bizonyos fenntartásaim vannak mind a Gyurcsány-, mind a Fidesz-vonallal kapcsolatban. Többet kellene a szakemberekkel konzultálniuk.

Úgy érzékelem, hogy bár itt a híd, pár nap múlva már személyi sem kell az átkeléshez, és mégsem alakult ki igazán élő kapcsolat a Duna két partján élő orvosok között. Miért van ez így?

Mi nagyon szeretnénk veletek többször találkozni, eszmét cserélni, tanulni egymástól, egymás hibájából. Az utóbbi években nálunk borzasztóan megnőtt az adminisztrációs terhelés. Ez a szisztéma hatalmas adminisztrációs terhet jelent az orvosoknak. Papírháború folyik ebben az országban. Azt hiszem, hogy a magyarul beszélő orvosoknak ebben a régióban jobban össze kellene tartaniuk. A háttérben persze ott a politika. A magyar-szlovák viszony sajnos nem olyan virágzó, ahogy azt elképzeltük. Magyarnak lenni Magyarországon és Szlovákiában – ez még lényeges különbség.

Most Párkányban beszélgetünk, innen a Vaszary Kolos Kórház 2 km-re van. A betegeket mégis Érsekújvárra viszi a mentő.

Igen, ezzel kapcsolatban alapvető problémák vannak. Tőlünk mehetnek hozzátok a betegek, az ellátást a némely biztosító téríti. Fordítva ez lehetetlen. Ez egy óriási probléma. Sokan dolgoznak nálatok, ott fizetik a TB-t, de ha ki kell őket írni, hazajönnek Párkányba. Ezeket az embereket viszont az itteni biztosítók már leírják a listájukról, és Magyarországon az ő gyógyításukért járó összeget nem tudom visszaigényelni. Az együttműködés akkor lesz ideális, ha én elküldöm hozzád a beteget, a te számládat a szlovák biztosító megtéríti, és fordítva is. Úgy látom, olyan emberek irányítanak mindkét oldalon, akiknek a gyakorlati megvalósításhoz érzékük, tapasztaltuk nincs.

Köszönöm a beszélgetést!
Remélem, a két ország határának eltűnésével a térségben egyre jobb, szorosabb emberi és szakmai kapcsolatokat tudunk majd kialakítani mi, a környék orvosai is.

Osvai László dr.