MOK HÍREK

NEM KELL MÁR A FÉLELEM BÉRE

Egy 1953-ban készült világhírű filmre utal a cím, amelynek fő mondanivalója talán így összegezhető: hiába az egyszeri bátorság, mert a tartós félelem végül mindent elsorvaszt és sikertelenséghez vezet. Egyszeri bátorságunk – 1956 – óta folyamatos félelemben éltünk.

MOK ÁLLÁSFOGLALÁS

MOK.jpgIdőnként beleolvasok az egykori „Kór-Lap” egy-egy számába. Ott akadtam erre az állásfoglalásra, mely egyrészt a döntéshozók, az egészségpolitikusok munkájáról, valamint a Magyar Orvosi Kamara érdekérvényesítő képességéről is ad némi ízelítőt. Kérem, úgy olvassák ezt a pár sort, hogy az pontosan 10 éve jelent meg nyomtatásban.

JÖVŐKÉP

Bár az elmúlt 20 év talán leghalkabb választási kampánya zajlik, s a különböző politikai erők későn megjelenő programjai minden eddiginél markánsabban igyekeznek leendő terveiket az általánosságok mögé rejteni, a magunk részéről nem várhatjuk tétlenül és ölbe tett kézzel az elkövetkezendő időszakot.

MAGYAR HELYZET

Bár 1956 óta látszólag békeidőben élünk, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy ez a „béke” csupán egy a magyarság ellen zajló háború hamis foglalata. A nemzet lelki, erkölcsi, szellemi testét, vagyis népesedését és egészségét, valamint anyagi testét, tehát gazdaságát is lepusztulási lejtőn sodorja ez a rejtett, de annál veszélyesebb háború. Így aztán bármilyen nehéz is ezzel szembesülni, ugyanott tartunk, ahol 1956-ban.

HIPPOKRATÉSZ ÉS A SZALONIDIÓTÁK

Évek óta szálka a kormányzat szemében Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, mert minden, a gyógyítást hátrányosan érintő döntést élesen bírál. A gyakorló háziorvos az idők során alaposan beletanult az egészségpolitikába, egyebek mellett az ő javaslatára létrehozott Nemzeti Egészségügyi Kerekasztalban végzett munkája révén.

NULLÁK

Valamit sejthetett már drága unokám, amikor tavaly, alig háromévesen, hirtelen hevületességében azt találta mondani, hogy „és akkor a gonosz boszorkány elvarázsolta szegény királyfit békávé”. A „békávé”, vagyis a BKV azóta, akár a mesék varangyos béka-királyfija, a sötét erők gonosz varázslatának szinonimájává vált a magyar közbeszédben.

A MESTERHÁZYAK

Ifjú Mesterházy Attila gyengéden beültette idős édesapját kocsijának anyósülésére, és gondosan elhelyezte. Meggyőződött arról, hogy az öregúr kényelmesen ül, biztonsági öve szabályosan van bekapcsolva, majd indított. Veszprémből útra keltek, hogy Budapesten keressenek egy sebészt, aki megoperálja a papa lágyéksérvét.

BECSAPTAK! / MÁR MEGINT/

A történet az alapellátással kezdődik, ám tévedés ne essék nem(csak) arról szól. Ne tessék rögvest a klasszikus háziorvos-szakellátó orvos ellentét nótájába kezdeni, kedves olvasó. Egyikük sem tehet róla, hogy az ami, mint ahogy a köztestület elnöke sem arról, hogy történetesen háziorvos (is).

PÁNIK

Az idei országgyűlési választások tétje túlságosan nagy ahhoz, hogy ne vegyük komolyabban, mint eddig bármikor. Ez a választás most sorsfordító lehet: az ország, a nemzet sorsa múlhat ennek a választásnak az eredményén, és azon, hogyha a következő kormánynak majd döntéseket kell hoznia súlyos ügyekben, akkor milyen támogatást tudhat a magáénak az ország népétől.

A MOK ALAPELVEI...

A Magyar Orvosi Kamara alapelvei
az egészségügy jövőképéről, elvárásai a döntéshozók felé

Tartalom átvétel