Beszélgetés Balogh Zoltán elnök úrral

2008. május 23-án az Esztergomi Királyi Várban az Ápolók Napja alkalmából nagysikerű tudományos kongresszust szervezett a Vaszary Kolos Kórház a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarával. A rendezvény után a szakdolgozói kamara elnöke, Balogh Zoltán interjút adott lapunknak.

 

Mit jelent az Ön számára Esztergom?

Esztergom az egyik legősibb magyar város. Ugyanolyan büszke vagyok rá, mint a Parlament épületére, hisz az egyik legimpozánsabb, legtörténelmibb épületegyüttesről van szó. Katolikus emberként azt mondhatom, hogy a Székesegyház vallási közösségünk egy olyan fellegvára, mely nagyon fontos számomra.

A Bazilika árnyékában, a Királyi Várban konferencián vett részt az Ápolók Napján, ahol Ön volt az első előadó. Megdöbbentő dolgokról számolt be. Elmondta azt is, hogy januárban 2.000 szakdolgozót tudtak összefogni, és velük együtt tárták az ismertetett problémáikat a nyilvánosság elé. Mi történt azóta?

Kamarai elnökként úgy érzem, hogy figyelemfelhívásunknak egyre nagyobb a visszhangja. A média különböző formáiban egyre nagyobb teret kapnak az ápolók és szakdolgozók problémái, persze mindez sokkal nehezebben jut el a társadalomhoz, mint egy, az ellátás rossz színvonaláról szóló riport. Úgy érzem, kamaránk talán az utolsó pillanatban jött létre az ágazatban tapasztalt problémák és nehézségek megszólaltatására.

Az Orvosi Kamara egy hajóban evez a szakdolgozói kamarával, mégis az Önök hangja talán kevésbé hallatszik. Mennyire tudunk összefogni az ellen a rombolás ellen, ami az egészségügyben az utóbbi években folyik?

Azt gondolom, hogy először az újságíróknak és a társadalomnak is meg kellett ismerkedniük a kifejezéssel: „szakdolgozó”. A társadalom az egészségügy kérdéseit eddig orvoscentrikusan közelítette meg. A mi megalakulásunk 8 éven keresztül tartott! Fontos feladatunknak érezzük, hogy mind a társadalom, mind az orvosi körökben az egészségügy orvoscentrikus szemléletét formálni tudjuk, hogy az egyes problémákat a szakdolgozók szempontjából is behatóan elemezzék. Van honlapunk, melynek éves látogatottsága meghaladja a 120.000-et. Van újságunk, mely 50.000 példányban jelenik meg. Mégis úgy érezzük, hogy nem olyan gyakorisággal szerepelünk a médiákban, amennyire ez szükséges volna. A szakdolgozók a döntések meghozatalában ma még nem stratégiai partnerek. Manapság a menedzsmentekben az orvosvezetők vannak kizárólagos döntéshozói szerepben. A rendszerben dolgozó közel 100.000 szakdolgozó véleménye még kevésbé érdekes a média számára is.

Mennyire szervezett a Szakdolgozói Kamara?

A Szakdolgozói Kamara 2004-ben alakult meg, ahogy említettem hosszú-hosszú előkészületek után. Az Orvosi Kamarával szemben 15 éves hátrányunk van a megalakulást illetően. Mára jól szervezett, és struktúrájában jól felépített szervezet vagyunk. 2004-ben még kötelező tagsággal alakultunk meg, 2006-ban a kiadott törvények alapján a múlt év áprilisában újjászerveződtünk, önkéntes alapon. Most 50.000 taggal büszkélkedhetünk, akik az ellátás teljes vertikumát képviselik. 16 országos tagozatunk van.

Hogyan értékeli a konferenciát, amin itt Esztergomban részt vett?

Tisztemből kifolyólag nagyon sok rendezvényen veszek részt. Ebben az évben ez volt a 19. alkalom, ahol előadóként is ott voltam. Nagyon pörgős, magas színvonalú, az egész szakdolgozói vertikumot felmutató, és az ápolói tevékenységet megjelenítő megoldásokat hallottunk az ellátás különböző kérdéseiről. Az egész esztergomi rendezvényről az a képem alakult ki, hogy kitűnő csapatszellemben történő ellátást tud itt a Vaszary Kolos Kórház menedzsmentje bemutatni, ami már túlmutat a városon és az intézményen. Bízom benne, hogy a kórház menedzsmentjének lesz ereje, kitartása a további években is ahhoz, hogy az ápolásügy kérdéseit megfelelő irányba vigye.

Köszönöm a beszélgetést!

Osvai László dr.