Egészségügyi miniszterek a népszavazásról

Tisztelt Orvosok!

Az elmúlt években számos olyan változás történt az egészségügyben, amelyek megnehezítették az egészségügyi dolgozók - köztük az orvosok - munkáját. A kormány az egészségügyi dolgozók részére az idei év kötelező béremelésének fedezetét nem biztosította a szolgáltatók felé.

 


 

Az alapellátásban megszűntették az eszközpótló támogatást, csökkentették a kártyapénz OEP finanszírozását, a kórházaknál pedig drasztikus ágyszám-leépítés és teljesítmény volumenkorlátozás történt.

A második Gyurcsány-kormány 2007-ben bevezette a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, amelynek bevételét úgy építették be a költségvetésbe, hogy közben az alapellátás és a szakellátás finanszírozásának reálértéke csökkent.

A vizitdíj és a kórházi napidíj semmilyen hangoztatott kormányzati célnak nem felel meg, ugyanakkor tovább növeli a betegek terheit, rombolja az orvos-beteg kapcsolatot, feleslegesen növeli az adminisztrációt, valamint a várakozási időt és nem járul hozzá az egészségügy fejlesztéséhez.

2008. március 9-én az emberek országos népszavazáson dönthetnek a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról.
Az egészségügyi alap- és szakellátás működtetése az állam és az önkormányzat feladata, ezért a vizitdíj és a napidíj eltörlése után kieső források biztosítása elsősorban a kormány felelőssége.

A jövőben újra biztosítani kell az amortizációs támogatást, emelni a kártyapénzt, jelentősen csökkenteni a szolgáltatók adminisztrációs terheit és vissza kell állítani a kórházak korábbi finanszírozását.

 

Budapest, 2008. február 22.

dr. Gógl Árpád, dr. Mikola István, dr. Rácz Jenő 

 

Forrás:
MOK
2008.02.29.