Az európaiak többsége füstmentesen akar élni, dolgozni és szórakozni

Nem tűr halasztást a zárt közterületeken a dohányzás teljes tiltása, mert a lakosság többsége támogatja azt, és mert minden egyes elvesztegetett nappal több száz társunk életével fizetünk. 5 földrész 50 országának több mint 400 szakértője vett részt a skóciai Edinburgh-ban a passzív dohányzás visszaszorításáért rendezett konferencián.


 Egy francia felmérés szerint a nemdohányzók 80%-ának, és némi meglepetésre a dohányosok 53%-a is kellemetlennek érzi a cigaretta füstjét. A cigarettafüst a nemdohányzók számára azonban nemcsak kellemetlen, hanem veszélyes is. A dohányosok nemdohányzó partnerei bár csak 1%-nyi füstöt lélegeznek be partnereikhez képest, mégis 50%-os a kockázatuk egy szívinfarktusra a dohányosokhoz képest.

A nagymértékű passzív dohányzás nagyjából akkora kockázatot jelent, mint egy keveset szívó aktív dohányosé. Az Európai Unióban évente 650.000 ember hal meg a dohányzás miatt, ebből 80 ezren a passzív dohányzás miatt veszítik életüket. A passzív dohányzás 25%-kal növeli a koszorúér-betegség, 26%-kal a tüdõrák és 25%-kal a mellrák kockázatát is.

Az Európai Unió nagyobbik felében - Írországban, Angliában, Skóciában, Olaszországban, Franciaországban, Svédországban, Észtországban, Litvániában és Máltán - már füstmentesen dolgozhatnak, tanulhatnak, szórakozhatnak az emberek. Németországban a közeljövőben vezetik be a dohányzási tilalmat a zárt közterületeken.

A füstmentes életre való átállás különösebb zökkenők nélkül zajlott le. Még a szórakozóhelyek többsége is egyik pillanatról a másikra nemdohányzóvá alakult át. Bár néhány országban egyes helyeken a jogszabályok engedélyezik dohányzó helyiségek kialakítását, ezzel a lehetőséggel azonban szinte sehol sem élnek. A kezdeti tapasztalatok mind a nemdohányzók, mind a dohányosok többségének tetszését elnyerték, támogatottságuk rohamosan nőtt.

A skót utcákat járva csak néhány ácsorogót láttunk az utcán cigarettázni, az emberek többsége megszokott helyén itta a sörét, a finom ale-t. Több pubban aktuálisan is munkaerőt kerestek, amely a fellendülő forgalomra utal, amely valószínűleg annak is a következménye, hogy a füstöt kerülő nemdohányzók is egyre többször térnek be barátaikkal egy-egy italra vagy steakre.

A 9 legnagyobb skót kórházban a füstmentes törvény bevezetését követő évben 17%-kal csökkent a szívinfarktus gyakorisága, míg a korábbi 10 évben évente átlagosan 3%-kal. Hasonló mértékű javulást várnak hosszú távon a tüdőrák és a mellrák gyakoriságának változásában is.

A zárt közterületeken való dohányzás tiltása nyomán jelentősen nőtt a leszokási kedv az aktív dohányosok körében is.

Az Európai Unió, a brit kormány és a skót egészségbiztosító támogatásával tartott konferencián a szakértők egyetértettek abban, hogy az eddigi tapasztalatok alapján valamennyi tagállamnak azonnal be kellene vezetnie a zárt közterületeken a teljes tiltást, mert a lakosság többsége támogatja azt, és mert minden egyes elvesztegetett nappal több száz társunk életével fizetünk. Reméljük, hamarosan mi magyarok is Európa fejlettebb, füstmentes részéhez tartozhatunk.

 

Forrás: tudobeteg.hu

Dr. Mucsi János
/2007/