Kinál Katalin

Esztergom 2006 októberében megválasztott Képviselő-testülete 23 fős. Ezúttal Kinál Katalint, szeretnénk bemutatni olvasóinknak.


 

Egyedül vagy nő a mostani testületben. Okoz ez neked bármi problémát?

Először is köszönöm a megkeresést. Örülök neki, hogy lehetőségem van ezen a fórumon is bemutatkoznom. A kérdésedre visszatérve: nincs nekem ezzel a ténnyel semmi bajom, bár nem tartom jónak ezt az arányt. A nők sokszor másként látják a dolgokat, mint a férfiak, ezért is kívánatos lenne, ha a jövőben többen lennénk.

Egyébként már régóta fiúsítva vagyok, mert Sopronban a Faipari Egyetemet ezzel kezdték. Nagyon kevés lány tanult ott.

 
Honnan a közélet utáni érdeklődésed?

Mindig érdekelt a közélet. Gyermekkorom óta folyamatosan véleményem van mindenről. Ez kicsiként idegesítő lehetett, hogy most az-e, nem tudom. Járom az utcákat, látom a hiányosságokat. Roppant örülök, hogy lehetőségem van változtatni rajtuk.

 

Lassan egy éve vagy már képviselő. Úgy érzed, tényleg van lehetőséged ezekre a változtatásokra?

Annyi nincs, amennyit korábban gondoltam. A Hivatalban mindig meghallgatnak, okosan bólogatnak, egyetértenek a javaslataimmal, de azok nem mindig kerülnek megvalósításra. Viszont kitartó vagyok. Többször is nekivágok a dolgoknak. Egy képviselőnek meg kell dolgoznia azért, hogy komolyan vegyék.

 

Melyik az a terület, amit sajátodnak érzel a képviselői munkában?

A Városfejlesztési és a Környezetvédelmi, Köztisztasági és Közrendi Bizottságnak is tagja vagyok. Mind a két terület érdekel, örömmel dolgozok ezeken a területeken.

 
Hogyan lettél képviselő?

Az MDF kompenzációs listájáról kerültem a testületbe. Jónás doktor mögött én voltam a 2. jelölt. Együtt képviseljük az MDF-et Esztergomban.

 

Az általános vélekedés szerint az MDF-ben csak idős, joviális urak és hölgyek ülnek!

Nem így van. Sok fiatal kötődik az MDF-hez, elég, ha csak az Ifjúsági Demokrata Fórumra utalok. Minden pártnál szükség van a fiatalításra. Most kell építkeznie az MDF-nek is, mert az a generáció, amely a rendszerváltozásnál még jelen volt, lassan kivonul a politikából.

 

Mennyire érzed átpolitizáltnak a képviselői munkát Esztergomban, és hol van ebben az MDF helye?

Nagyon átpolitizáltnak érzem. Túl nagy hangsúlyt kap a munkánkban a politika. Ez szerintem országosan és helyileg sem jó. Mi a lehetőségeinkhez képest megpróbálunk konstruktívak lenni.

 

Hogy osztjátok meg egymás között a feladatokat: Jónás doktor a főnök és Te a beosztott?

Mindkettőnknek van mindenről véleménye, és ezt próbáljuk egyeztetni. Igyekszem, hogy az enyém érvényesüljön.

 

Ha holnap Te lehetnél a város vezetője, mit változtatnál meg?

Más lenne a hozzáállásom a Hivatalhoz és a képviselőkhöz is. Az a véleményem, hogy a polgármesternek a városban az emberek között kell élnie. Végig kell mennie a piacon, találkozni a polgárokkal, beszélgetni kell velük, ismerni kell a véleményüket. Én -tisztába lévén a képességeimmel- kialakítanék magam köré egy szakértő gárdát. Olyan emberekből, akikben meg lehet bízni, és megbíznék bennük! Támaszkodnék a szaktudásukra, mert én nem érthetek mindenhez. Minden képviselői anyagot jóval előbb a képviselők rendelkezésére bocsátanék, hogy idejük legyen a felkészülésre. Vonatkozik ez a zárt ülések dokumentumaira is, amelyeket most a tárgyalása előtt kapunk meg. Ezt előbb is meg lehet tenni, hisz minden képviselő esküjében benne van a szolgálati titok megőrzése.

 

Egy listás képviselőnek más a feladata és a lehetősége, mint egy választotté. Te milyennek érzed a kapcsolatod a város lakosaival?

Igyekszem minél több emberrel beszélgetni. Most Szenttamáson lakom, az itteniek problémáit ismerem igazán. Nyitottam egy postafiókot is, hogy elérhető legyek, lakossági fórumokat szeretnék tartani.

 

Hogyan tolerálja a családod a képviselői munkád?

A férjem rengeteget segít. Lehet, hogy még nem tudja, de ezt nagyon jó befektetésnek is tartom. Általában a férfiak járnak később haza, ők hajtják a pénzt a család számára. Neki sokszor kell hazajönnie, és a gyerekekre időt szakítania. Ez egy adott helyzetben nem biztos, hogy jó, de úgy érzem, hosszútávon mégiscsak egy jó befektetés.

Van egy kedves barátnőm, aki sokat segít, egy nagymama is lakik Esztergomban. Nálunk a családban mindenkinek van saját élete, persze a gyerekek a legfontosabbak.

 
Esztergomban születtél?

Nem vagyok eredeti esztergomi, Budapesten születtem: Cegléden jártam gimnáziumba. Laktam egy kis faluban Dánszentmiklóson, ez Monor és Cegléd között van. Sopronban jártam egyetemre. Végeztem egy lakberendező tanfolyamot a fővárosban. 10 éve élek Esztergomban.

 

Közel egy éve vagy képviselő, és még három év van hátra. Milyennek érzed az eddigi mérleget?

Összességben pozitívnak érzem. Figyeltem a régi képviselő-testületi üléseket is. Örülök, hogy azt a hangnemet már nem tapasztalom. Szeretnék a jövőben konstruktív lenni, ha hagyják. A napokban például sajtótájékoztatót tartok az MDF helyi ivókút programjáról, aminek a kidolgozásában részt vettem. Nem kardinális kérdés ugyan, de a mindennapok jobblétéhez hozzájárul.

 

Hogy látod most és a következő években az MSZP és a FIDESZ között az MDF helyzetét?

Hiszek abban, hogy megerősödik az MDF. A magánvéleményem az, hogy soha nem lesz már akkora, mint a fénykorában volt. Én egy 10-15 százalékos pártra gondolok.

 

Ez profi politikusi válasz volt, de én az esetleges koalícióra is gondoltam a kérdésemkor.

Az MDF mindig kinyilvánította, hogy az MSZP-vel nem köt koalíciót. Egyelőre nem úgy néz ki, hogy a FIDESZ az MDF-el bármilyen koalíciót szeretne. Ennek a kérdésnek most nincs aktualitása.

 

Te személy szerint egy MSZP-s MDF-es koalícióval egyet tudnál érteni?

Vezetőink minden fórumon elmondják, hogy ilyen nem lesz. Ha valami olyasmi történne a jövőben, amivel nem értek egyet, az arra adott válaszomat akkor fogom megadni.

 

Kedves képviselő asszony, Esztergom érdekében további sikeres munkát kívánok!

 
Osvai László dr.