SZUBJEKTÍV VISSZAEMLÉKEZÉS KÓRHÁZUNKRÓL

Irataim rendezgetése közben bukkantam rá Nagyszőllösi Ottó hosszú levelére, melyet 5 éve írt nekem, a kórháztörténeti könyvem olvasása után. A levél, visszaemlékezések, egyéni vélemények, kritikák, és elismerések vegyes halmaza, melyből most egy szerkesztett változatot tárok az olvasók elé.

 

Schleifer Mihály – „a szegények orvosa”

 

Talán abban volt a legnagyobb, hogy a betegét végigkísérte bajában.

Soha vád nem érte, mert nem érhette, a családok bizalma, hite ezt meg nem engedte. Betegen itt feküdt a belgyógyászaton, a földszinten. A kórterem ajtajában búcsúzott tőlem, valahogy így: „Képzeld,gyerek össze-vissza mondják, hogy kifele megyek a bajból, gyógyulok. Csak félig van igazuk, kifele tőletek az örökkévalóságba”. Csak megjegyzem Horeczky Géza bácsi is ebben a kórteremben volt, Ő hamarabb távozott közülünk. …

 

Gönczy Béla – sebész, a kórház első igazgatója

 

Gönczy Béla első az elsők között. Édesapám 1898-ban született. 1910 táján – eleven gyerek lévén – súlyos sérülést szenvedett, és szinte áhítattal ejtette ki a „leg”-ember nevét. Igen, Gönczy Béla operálta, gyógyította meg. …

 

Eggenhofer Béla – sebész, a kórház második igazgatója

 

Elemi harmadik osztályába készültem. A sok nyavalya okozóját, a mandulámat el kellett távolítani. A műtét székbe kötözve indult. Utólag mintha árammal kivégeznének valakit. Csípés vagy fejtés? Utóbbi mellett döntöttek. Szorító csipeszek lógtak a számból, a vér viszont hányingert okozott. Kiabálás, a csiptetők kiszakadtak. Főorvosi pofozgatás. Csak arra emlékszem combjaimban óriási tű, fejem fölött tartáj. Szüleim éjjel-nappal mellettem voltak. Hónapok múlva jött vissza a hangom. ….

 

Kocsis István – sebész főorvos

 

Pesti kórház utalta szegény megboldogult sógoromat a kórház sebészetére. Én, mint hozzátartozó kísérőként vele jöttem,. Kocsis doktor így reagált: Mit képzelek őt zavarni egy beteggel….. Mikor kifogyott a szufla feéváltottam fortéjét fortisszimóval. Közönséges szavaktól mentes előadásommal felhívtam a figyelmét hivatására és kijózanítottam. Én azt hallottam, kórházunkból való kipenderítése után receptfelülvizsgálattal töltötte idejét. …

 

Nádori Rezső – gyermekgyógyász

 

Rezső barátom nagy lelkesen mutatott be főnökének Patonay Jánosnak, aki azonnal tegező viszonyt létesített kettőnk között. Lelkesen kérdezte, hol fejtem ki gyógyító tevékenységemet. Válaszul csak azt mondtam közgazdászként a Matrimpex külkereskedője vagyok. Pardon mondta Ő, csak orvosokkal tegeződik. Azért aláhúzom, hogy Rezső és Dávid Anna cipelte vállán az akkor fejlődő osztályt. …

 

Rajner János – belgyógyász, a népszerű Muki bácsi

 

Én az esztergomi Szent Benedek-rendi Katolikus Bencés Gimnázium tanulója, a 14-es Holló Cserkészcsapat szakácsa voltam. Abban az időben az öreg hollók vissza-visszatértek, nyári táborozásokra. Egyszer beállított hozzánk és becitált a kórházba, mert rossznak látta az arcszínemet. Kivizsgáltak és valami Pfeipfer kórra emlékszem. …

 

Tőrös Péter – sebész főorvos

 

Szikéjét egyszer mélyen belém mártotta Az eredmény jó, köszönöm! Ő ember, kinek az orvoslás évtizedek óta tevékenységének központjában áll. Igazi tartópillére ennek az intézménynek. …

Péter emlékszel még Szalai Erzsi főnővérre, Orosz Ancira, Jánosi Annira?...

 

Leel-Őssy Lóránt – professzor, neurológus

 

Az ideg-elme pavilon és az általam nagyon tisztelt Leel-Őssy Lóránt bemutatása nagyon szűkszavú a könyvben. Egyszer Japánba hívták őt tudományos konferenciára. Az akkori szocialista államok professzorai közül csak őt tisztelték meg a rendezők. Kutatási témája, melyben nem kis eredményeket ért el szintén hiányzik a könyvből.

 

Bábák, nővérek

 

Volt egy apáca bába, aki prímhegedűs volt születésemnél. „Apró” gyerek voltam 5 kiloval születtem, drága jó édesanyám nekem köszönhetően többet nem szülhetett. Visszatérve a bábára – mondják az ősök – rohant velem az elkékülővel, Isten tudja hová, de mint kiderült a hátracsúszott nyelvem okozta, hogy nehezen vettem az első levegőt 1929. május 15-én.

Akkortájt az apácák 2 éves fogadalmat tettek, és egy ilyen letelte után édesanyám bátyja oltárhoz vezette. Két klassz unokaöcsém szeretetét ma is élvezem. …

Volt egy kollegám a Sándor. Rosszul lett, száguldottam be vele kórházunkba. A betegeket orvosok gyógyították, nővérkék ápoltál. Sándoromnak Bori nővér jutott. Szép frigy lett belőle. ..

Barátom Nádori Rezső is itt találkozott élete párjával…

 

Újabb generációról

 

Kívülálló szemével is látható az a több tudás, ami az egyetemi oktatás fejlődésének eredménye. Nem szégyen, hanem dicséretes, ahogyan a betegről, annak betegségéről konzultálnak. Jól esően állapítható meg, hogy a kórházban ez a gyakorlat.

Mindig is mondom a gyógyuláshoz az orvos és a beteg szeretetbe ágyazott együttműködése, gondolkodása és a szükséges gyógyászati kellékek, orvosságok szükségeltetnek

 

Nagyszőllősi Ottó