„Nephroasia” Kongresszus 2004.

A világban történő szokatlan új dolgok, események, rejtélyes betegségek fellépte nagy nehézségek elé állította a 2003. augusztusára tervezett Nephroasia Világkongresszus Szervező Bizottságát. Mint J. Durrat Professzor Internetes körlevelében közölte, előbb a SARS-járvány, később pedig a világpolitikában zajló események hátráltatták a Singapurban rendezendő kongresszus tervezett időpontban történő megtartását.

 

 

 

 


Végül egy, minden szempontot figyelembe vevő dátum született a rendezvény megtartására, és ez 2004. február 2. hetére esett. A négynapos kongresszus reprezentálta a vesebetegségek gyógyításával foglalkozó szakemberek ázsiai, európai, amerikai nagy csoportját, melynek során nem csak orvosi, hanem nővéri és szakasszisztenciai beszámolók is elhangzottak a vesebetegségekkel kapcsolatosan, érintve a diagnózis felállítását, a gyógyszeres kezelést, és magát a krónikus veseelégtelenségben szenvedők művi detoxikálását.

2003. nyarán a kongresszusi felhívást olvasva a Vaszary Kolos Kórház II. Belgyógyászati Osztályán, valamint a Fresenius MC Esztergomi Dialízis Állomásán dolgozó szakemberek összefogtak, és egy az elmúlt évben történő új vizsgálati metódust és az abból leszűrhető következtetéseket poszter formájában a szerkesztőbizottság címére részvételi szándékkal elküldte. Igazán nagy volt az öröm, a büszkeség két hét múlva, mikor a válasz mailban a kongresszus Rendező Bizottsága a mintegy 60 beteg vizsgálatához kapcsolódó szakmai anyagot a Világkongresszuson bemutatandónak ítélte meg, sőt egyenesen javasolta annak Ázsiában való megismertetését, kiemelve azt a tényt, hogy a világirodalomban nagyon kevés adat áll jelenleg rendelkezésre az ismertetendő témával kapcsolatban.

Az Esztergomból elfogadott tudományos munka lényege a dializált vesebetegek vérhiányának más módon való megközelítése. Közismert tény, hogy a krónikus veseelégtelenségben szenvedők nagy része anaemias. Ezen betegeknél a protokoll szerint humán eritropoetin injectios kezeléssel pótolni lehet azt az anyagot, amely felelős a vérkép eltéréséért. Az esztergomi megfigyelés lényege az volt, hogy bizonyos betegek nem reagáltak erre a gyógyszerre, a vérképük nem javult, így ennek egyéb okát kellett keresni. Itt kapcsolódik a gastroenterológia és a nephrológia egymással. Az esztergomi dialízis állomáson kezelt betegeknél önkéntes beleegyezést követően panaszmentes esetben is elvégeztük a gyomor endoszkópos átvizsgálását és igen figyelemreméltó adatokat nyertünk. A panasz nélküli anaemiás betegek jelentős százalékában vérzésforrás került megállapításra a gyomorban ill. a nyombélben, volt olyan beteg, akit meg kellett operálni – minden előzetes panasz nélkül! Ez felvetette annak a kérdését, hogy ezen betegeknél az eritropoetin adása, ami az egyik legköltségesebb anyag a világon – sportolók dopping ügyei kapcsán a közvélemény már halhatott erről – érthető módon felesleges. A vérző elváltozásokat kell kezelni és azon gyógyszerek, környezeti ártalmak kedvezőtlen hatásait kell kiküszöbölni, amelyek ezeket a felszíni nyálkahártya-eltéréseket okozzák. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy külön problémát okoz a betegeknél az irracionális gyógyszer-rendelés és szedés gyakorlata.

Ezt a betegcsoportot dolgoztuk fel tudományos részletességgel, és ez volt az a téma, mely két szakma határterületi kérdéseként felkeltette a Rendezőbizottság érdeklődését, és külön inspirálta a szerzőket annak bemutatására.

Nem kis izgalommal utaztam februárban Ázsiába, ahol mintegy 2.000 résztvevő a világ minden tájáról jelezte, hogy a tudományos rendezvények ma is, az Internet világában, a szakemberek közötti kapcsolattartás egyik legfontosabb fóruma. A poszterszekciók naponta, meghatározott időben kerültek bemutatásra, és titokban figyelve örömmel tapasztaltam – nem kis büszkeséggel, hogy a magyar zászlóval és Esztergom címerével, a Vaszary Kolos Kórház emblémájával készített tablónkat hivatalos időn kívül is sokan látogatták, és a világ másik felén így a szakma mellett Magyarország topográfiájáról is képet kaphattak a résztvevők. Az érdeklődésre jellemző, hogy a 200 kicsinyített tablóból alig 5-öt hoztam haza. A figyelmet a téma újszerűsége okozta, ez idáig egy belgrádi munkacsoport és egy honkongi klinika tanulmányozta a vesebetegek anaemiáját ilyen aspektusból. A kérdések nagy része a technikai feltételekről, a betegek vizsgálata során követendő taktikai eljárásokról, a minőségbiztosítás és a beleegyező nyilatkozatokról és az észlelt makroszkópos gastroenterológiai eltérésekről, azok kezeléséről szóltak, és külön apai örömet jelentett számomra, hogy a nyelvi nehézség áthidalásában Pák Rita profi szinkrontolmácsolása volt segítségemre.

Ami egyéb terület vonatkozásából újszerűséget jelent, az a dializáló gépek méreteinek további csökkenése, az on-line dialízis világszerte elfogadott általánossá tétele, a kezelési életkorhatárok eltörlése, és a post-transzpantáltak új kezelési alternatívája. A diagnosztika vonatkozásában a számítógépes leletértékelések, az automata biopsziás mintavételi tűk alkalmazása, az ultrahang és CT-vezérlés általánossá tétele, és a vér vizeletfehérjék pontos analízise az elektromikroszkópia és az immunológia széles határok közötti előtérbe kerülése jelentett pluszt. A képdigitalizálás Ázsiában vonult be a radiológiai vizsgálatok közé, nagy centrumok filmet már nem használnak. Sok követendő eljárást tanultam meg, melyet mint kórházvezető is alkalmazni szeretnék és remélem fogok is környezetemben.

A Vaszary Kolos Kórházból a Suntec City Kongresszusi Központba hosszú út vezet. A 14 órás repülőút alatt volt időm átgondolni a 32 éves orvosszakmai pályafutásomat, volt időm azon elmélkedni, hogy mennyit kellett dolgozni azért, hogy egy kis város kórházából egy ilyen hatalmas tudományos rendezvényen elfogadott prezentáció elismerést válthasson ki. Köszönetet mondok ezért Professzoraimnak, tanítóimnak, a kórházi munkatársaimnak és a Fresenius Magyarország Kft-nek, amely szponzorálása nélkül a téma nem kerülhetett volna széles nyilvánosság elé.


„Dr. Pák Gábor,
Dr. Gál Mariann,
Dr. Major Lajos

Vaszary Kolos Kórház II. Belgyógyászati Osztály Gasztroenterológia – Nephrológia

Fresenius MC Esztergomi Dialízis Központ

DIALIZÁLT BETEGEK ANAEMIAJÁRÓL A GASZTROENTEROLÓGUS-NEPHROLÓGUS SZEMSZÖGÉBŐL”

(Singapur 2004. február 11-15.)