Tévhitek

A nagyapám is dohányzott, mégis több mint 80 évig élt, és kutya baja sem volt.

Vannak szerencsés emberek, de a tények azt mutatják, hogy minden 2. dohányos a dohányzás következtében hal meg idő előtt. Ez olyan, mintha a dohányosok fej vagy írást játszanának az életükkel.

Nekem jót tesz a dohányzás, mert megvéd az elhízástól

A dohányosok átlagos testsúlya valóban alacsonyabb néhány kg-mal a nem dohányzók súlyánál. Ez azonban a dohányfüstben lévő mérgező anyagoknak tudható be. Amennyiben Ön a dohányzás abbahagyása után felszabaduló idejét nem evéssel tölti ki, és figyel arra, hogy legalább fél-egy órát sétáljon, gyalogoljon naponta, akkor valószínűleg nem kell majd kicserélnie nagyobbra a ruhatárát.

A dohányzás segít abban, hogy a gyulladt hörgőimből felköhögjem a felszaporodott váladékot.

A tűzoltásnál is ismert módszer, hogy ellentűzzel elpusztítják a tűzvész lehetséges táplálékát, ezáltal akadályozzák meg a lángok tovaterjedését. A hörgőváladék mennyisége viszont éppen a dohányzás miatt kialakult gyulladás miatt szaporodott fel. A cigaretta elszívásával csak egy friss, erőteljes köhögéses ingert válthat ki, és a köhögéssel együtt a sok hörgőváladékból is ürül valamennyi, különösen a reggeli órákban. A reggeli köpetürítés legfontosabb oka azonban éppen az alvás alatti dohányfüstmentes órákban rejlik, hiszen ez alatt az idő alatt a cigarettafüst nem bénította meg a csillószőrök működését, és azok magukhoz térve részben ki tudták tisztítani a légutakat a váladéktól. A csillószőrök által a nagyobb légutak felé hajtott váladékot azután reggel könnyebben ki tudja köhögni.

Csak a dohányos által a cigarettából beszívott (ún. főfüst) káros az egészségre, a mellékfüst nem veszélyes.

A mellékfüst a főfüsthöz képest nagyobb mennyiségben tartalmaz inger- és mérgező anyagokat, valamint rákkeltőket.

Forrás: Tüdőbeteg.hu