A dohánygyárak titkos trükkjei

A dohányosok tüdejébe jutó átlagos nikotinmennyiség cigarettánként 10 százalékkal nőtt az elmúlt hat évben az Egyesült Államokban – derült ki egy állami megbízásból készült amerikai jelentésből. Magyarországon nincs ilyen központi mérés, a dohánygyárak jelentik ki, mennyi nikotint és kátrányt tartalmaz az általuk gyártott cigaretta.

Léteznek ugyan előírások a nikotin és a többi káros anyag mennyiségére vonatkozóan, ám ezeket senki sem ellenőrzi - mondta el az InfoRádiónak az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OFI) munkatársa.

"Nincs olyan szervezet, amely ilyen méréseket végezne. Van egy EU-szabályozás, amely meghatározza a cigarettafüstben lévő káros anyagok, a nikotin, a szén-monoxid és a kátrány maximális mennyiségét; jelenleg azonban Magyarországon a dohánygyártó deklarálja, mennyi az általa forgalmazott termék füstjének károsanyag-tartalma" - hangsúlyozta Vadász Imre.

A szakember hozzátette: a mérések korántsem helytállóak, mivel ezeket különböző szívóberendezésekkel végzik, ám egy dohányos gyakran jóval mélyebbre szívja a füstöt, és hosszabb ideig tartja bent, így máris a mért károsanyag-mennyiség többszörösét vitte be a szervezetébe.

 

Trükkök a nagyobb függőségért

Az OFI munkatársa felhívta a figyelmet arra is, hogy a dohánygyárak trükköket is bevetnek.
"Előfordul, hogy belekevernek a cigarettába olyan adalékanyagokat, amelyek elősegítik a nikotin felszívódását. Így lehetséges, hogy a szívógépben mért mennyiség megfelel az előírt arányoknak, ám a relatíve kevesebb nikotinból több szívódik fel a dohányos szervezetébe" - emelte ki Vadász Imre.

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet munkatársa azt is hozzátette: minél magasabb egy cigaretta nikotintartalma, annál könnyebben és rövidebb idő alatt okoz függőséget, és annál nehezebb a leszokás.

Forrás: Tüdőbeteg.hu