A társadalomnak tudnia kell, hogy végveszélybe került

Rendkívüli sajtótájékoztató keretében jelentette be Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, hogy a kamara a jelen percekben társadalmi kezdeményezést indít útjára.

Mint mondta, a MOK Területi Szervezeteinek Tanácsa a mai napon áttekintette az egészségügy jelen gazdasági helyzetét, valamint a beharangozott megszorító intézkedések nyomán várható következményeket. Ennek alapján egyhangúan a következőkről határozott:

1.) A gyógyító intézmények pillanatnyilag 60 milliárdra tehető, ám várhatóan az év végéig tovább növekvő adóssága, valamint a napról napra fokozódó munkaerő elvándorlás körülményei között a biztonságos és a lakosság által jogosan elvárt színvonalú betegellátás egyre nehezebben - egyes helyeken egyáltalán nem – biztosítható.

2.) A mai napon bejelentett – immár az egész közszférát, így az egészségügyi közalkalmazottakat is – érintő súlyos bérmegszorítások, a 13. havi bér megvonásának terve, az amúgy is alacsony bérek gyorsuló reálérték vesztése az orvosok és a szakdolgozók körében olyan mértékű további munkaerőhiányt fog eredményezni, amely a betegellátást a végsőkig ellehetetleníti. Tiltakozunk az évtizedek óta súlyosan alulfizetett kollégáink további megsarcolása ellen! Nem vállaljuk a felelősséget tovább a betegellátás biztonságáért, amennyiben ágazatunk gazdasági helyzete a kilátásba helyezett intézkedések szerint alakul.

3.) Tekintettel arra, hogy a gazdasági válságot nem mi okoztuk, az egyre lehetetlenebb pénzügyi körülményeket nemcsak most, hanem hosszú évek óta kényszerűségből elszenvedve kitartottunk betegeink mellett, elodázhatatlanná válik, hogy a társadalom döntsön: szüksége van-e működő egészségügyre, biztonságos ellátást garantáló egységes társadalombiztosításra?

A megalapozott döntés érdekében felkérjük a Köztársasági Elnök Urat, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Elnökét, hogy kezdeményezzenek független szakértői vizsgálatot hazánk gazdasági-pénzügyi helyzetének megítélésére, és felszólítunk minden szakmai szerveztet, civil szervezeteket valamint az érdekképviseleteket, hogy csatlakozzanak kezdeményezésünkhöz annak érdekében, hogy kiderüljön, valóban szükség van-e olyan súlyos, több generáció sorsára kihatással bíró hitelfeltételek vállalásra, amelyek a társadalom humánszolgáltatásait, így különösen az oktatást és az egészségügyet, mint társadalmi közszolgáltatást létükben fenyegetik.

A Nemzetközi Valuta Alap-tól történő hitelfelvétel következményeit egyszer már megszenvedte az ország, most a teljes mértékű kiszolgáltatottság következne. Miközben a kibontakozó világgazdasági válság félreérthetetlenül jelzi, hogy a neoliberális gazdaságpolitika az egész világon vereséget szenvedett, hiszen a gazdaság nem tudja önmagát szabályozni, addig nálunk pontosan az ellenkezőjét teszi a kormányzat: a csődöt mondott politika elvei mentén akarja leépíteni mindazt az állami felelősségi körbe tartozó közszolgáltatást, ami még megmaradt.

Ez az, ami ellen tiltakozunk, ez az, amiért nem hallgathatunk. A társadalomnak tudnia kell, hogy végveszélybe került – jelentette ki Éger István.

(mok)