Beszélgetés dr. Völner Pál elnök úrral

dr. Völner Pál

Dr. Völner Pált, Komárom-Esztergom Megye Közgyűlés elnökét évértékelő beszélgetésre kértük fel. Az elnök úrral az eKór-Lap szerkesztője a Vaszary Kolos Kórházban beszélgetett.





Az elmúlt évben, amikor a FIDESZ MPP megnyerte az önkormányzati választásokat, a sajtó a megyerendszer elavultságáról, felszámolásának szükségességéről szóló írásoktól volt hangos. Komárom-Esztergom megye vezetője hogyan látja napjainkban ezt a kérdést?

Az eltelt egy év igazolta, hogy nem eszik olyan forrón a kását. Az alkotmánybíróság épp a közelmúltban semmisítette meg a közigazgatási hivatalok regionalizálásáról szóló jogszabályokat. Miért pont ezen a területen ne lett volna alkotmánysértő a kormány? De mondok egy gyakorlati példát is, ami szintén a megyék életképességét bizonyítja. Tudjuk, hogy az egészségügyben az egészségbiztosító pénztár, illetve pénztárakkal kapcsolatban különböző reformtervei voltak a kormánynak. Vitatkoztak, hogy párducmintás legyen, régiós legyen, hány biztosító legyen és végén mi lett: megyei pénztárak. Tehát gyakorlatilag ezen a területen meg kellett, hogy hátráljon a kormány, nem is beszélve, hogy mind az önkormányzati törvény, mind az alkotmány és más kétharmados jogszabályok garantálják a megyék függetlenségét. Ez a kormány által preferált regionalizáció elsősorban arról szólna, hogy a középszintű önkormányzatokat a kormány alá gyűrjék. Ebben mi nem lehetünk partnerek.


Volt már a megyének négy évig FIDESZ-es vezetője. Egy éve vagy a közgyűlés elnöke. Miben változott, mitől más ez a megyei vezetés, mint a korábbi.

Sokkal szerencsésebb helyzetben vagyok, mint elődöm dr. Lázár Mózes, ugyanis a negyven tagú testületben a FIDESZ-nek huszonegy képviselője van. Ez egy olyan stabil hátteret biztosít a döntéseknél, ami neki nem adatott meg. Emellett az elmúlt négy év baloldali kormányzása hozott egy olyan gyakorlatot, mind a személyzeti politikában, mind a pénzügyi elvonás terén, amely feljogosít bennünket arra, hogy drasztikusan kritizáljuk a kormányzati lépéseket. A megyét be tudjuk sorakoztatni abba a frontvonalba, amely a kormányzati megszorítások ellen védi az itt élőket.


Ritkaság, hogy egy megyei elnök egy alagsori kis szobában ad interjút. Azt mondják, a hatalom megváltoztatja az embert. Megváltoztatott? Változott az életed az elmúlt egy év alatt?

Egy évvel öregebb lettem. Szerintem, ha valaki egy tisztséget elvállal, akkor fel kell mérni: azt hogyan kívánja ellátni. Korábban ügyvédként dolgoztam, és az a fajta kapcsolatteremtés, amit ott megszoktam, azon nem kívánok változtatni. Nekem ügyfél volt minden partner és próbáltam az ő bajait megoldani, gondjain segíteni. Megyei elnökként minden megyében élő ember ügyvédjének gondolom magam. Ebbe beletartozik az is, ha én úgyis Esztergomban járok, akkor miért ne jönnék el hozzád. Ezért te ne gyere Tatabányára, hisz így az utazással fél napod rámenne erre a beszélgetésre.


Ezt külön köszönöm.
A hasonlatodat megtartva az elmúlt egy évben milyen sikeres „ügyeid” voltak?

Több sikeres „ügyről” beszélnék, és ezek nemcsak a sajátjaim. Azt hiszem, hogy a közgyűlési döntések nélkül én egy „béna kacsa” lennék. Az intézményrendszer és a hivatal nélkül nem tudnám megvalósítani elképzeléseimet. Az egyik legfontosabb dolgunknak az egészségügy területén végzett munkánkat tartanám. Sikerült a kórházak bezárását megakadályoznom a megyében.


Hallhatnánk erről egy kicsit többet?

Nagyon jól hangzik, hogy megvédtük a kórházakat, de ezt le kell fordítanunk az itt élők nyelvére. Ha valaki összeesik az utcán, akkor van a közelben kórház, ahová be lehet vinni. Ha beteg a gyereke, nem kell őt Budapestre szállítani. Azoknak az áldozatos munkája, akik ezekben az intézményekben dolgoznak, nem kerül szemétdombra, kidobásra, ahogy azt a kormány szerette volna. Ez a harc nem zárult le! Látjuk, hogy az egészségbiztosítási rendszer átalakítása is arről szól, hogy pénzügyi vonalon tegyék lehetetlenné a kisebb kórházak működését. A másik nagy sikernek tartom, hogy a működőképességet fent tudtuk tartani, csaknem negyven intézményünknél. Kiemelten fontosnak tartom a kapcsolattartást azokkal a kormányzat által elnyomott kistelepülésekkel, melyek a megyében találhatók. Megnöveltük a kistelepülési alapot, hogy ők is pályázni tudjanak. Mint tudjuk, a kormány utólag finanszírozza a pályázatokat. Ők nem tudják előteremteni a pályázati önrészt, ezért kölcsönt vesznek fel. Ezek kamatterhelésének viselésére létrehoztunk egy hárommillió forintos alapot, ami nem tűnik nagynak, de egy kis önkormányzatnak, néhány százezer forint is nagy segítséget jelent.


Milyennek látod jelenleg a megye és Esztergom kapcsolatát, melyben évtizedes ellentét bújik meg?

Nem érzek ellentétet. Természetesen mindenkinek megvannak az érdekei. Mindig meg lehet találni a közös nevezőt, ami biztosítja a kölcsönös előnyöket. Szerintem a város és a megye kapcsolatai ma a kölcsönös előnyökön alapulnak.


A megyei FIDESZ vezetője is vagy. Miben változik a legnagyobb ellenzéki párt tevékenysége a te irányításod alatt?

A megyei FIDESZ elnökségemről annyit, hogy nálunk az elnök: első az egyenlők között. Ilyen értelemben én nem irányítom a választókerületi elnökeinket, hanem egy team-munkának vagyok a részese, ahol próbálok pozíciómnál fogva olyan közös ügyeket találni, ahol együtt tudunk működni, és megyei szinten is megjeleníteni a FIDESZ tevékenységét.


Egyes szaktémákba mélyen beleástad magad, az egészségüggyel kiemelten foglalkozol. Honnan ez az empátia e terület irányába?

A szakkérdésekről annyit, hogy a jogászok azok, akik semmihez és mindenhez értenek. Ha jogászként elvállaltam egy ügyet, akkor meg kellett értenem az ügy tárgyát. Nem idegen számomra, hogy az oktatás, vagy az egészségügy kérdéseibe bele kell ásnom magam. Helyi képviselőként hasonló problémákkal már találkoztam, hisz 1998 óta dolgozom a nyergesújfalui képviselőtestületben. Mindezeket azonban szerintem nem szabad egyedül csinálni. Meg kell hallgatni a szakembereket, adott esetben hivatali referenseket, de az egyszerű embereket is, és ezután lehet olyan álláspontot kialakítani, ami védhető.


Mennyire lehetnek hitelesek a mai világunkban a politikusok?

A hitelességről annyit: tegnap hallottam a miniszterelnök urat egy mosonmagyaróvári összejövetelen. Szenvedélyes beszédet mondott. Azt mondta a vizitdíj eltörlése kapcsán, hogy vízdíjat is kell fizetnünk. A kenyérért is kell fizetnünk, ezeket is el kéne törölni. Nagyon demagóg beszéd volt, ugyanis nem fizetünk kenyérbiztosítást, nem fizetünk vízbiztosítást, de fizetünk egészségbiztosítást. Azt azért fizetjük, hogy ha megbetegszünk, ne kelljen fizetnünk. Ez a rendszer az ősi Kínát juttatja eszembe. Ott nagy fizetést húztak az orvosok mindaddig, amíg a császár egészséges volt, de amikor megbetegedett ingyen meg kellett gyógyítaniuk, hogy megkaphassák a fizetésüket. A mai egészségbiztosítás is ilyen, addig fizetünk, amíg egészségesek vagyunk, és ha megbetegszünk, az a dolga az egészségügynek, hogy ingyen minél hamarabb meggyógyítson minket. Ha ezt a miniszterelnök úr nem látja át, akkor nem tudom más bonyolultabb dolgokkal hogyan birkózik meg.


Alaphivatásod a jogi pálya, megyei elnök vagy, ugyanakkor önkormányzati képviselő Nyergesújfalun. Hogyan tudod ezeket összeegyeztetni?

A hivatásomat, az ügyvédkedést a törvény szerint szüneteltetnem kell. Irodámat egy kolleganőm működteti, ott én nem dolgozom. A helyi képviselőtestületbe az országos pártpolitikai megosztottság nem jutott el. Egyedül én nyertem pártszínekben, a többiek mind függetlenek voltak a polgármesterrel együtt.


Mennyire kell másként fogalmaznod, mint helyi képviselő, és mint megyei elnök? Gondolok itt a Holcim ügyre.

A Holcim ügy kapcsán annyit tudok mondani, hogy egyéni képviselőként az adott település érdekeit kell megfogalmaznom. Nyergesújfalun kijelenthetem, hogy azon a helyen nem szerencsés egy ilyen ipari beruházás. Szeretném hangsúlyozni, hogy nem arról van szó, hogy a cementgyártás ellen lépünk fel, hiszen Lábatlan térségében a cementgyárat senki sem ellenezte. Megyei elnökként ugyanakkor nem jelenthetem ki, hogy a cementgyár itt vagy ott épüljön. Valakivel mindenképpen összeütközésbe kerülnék. Ajánlás szintjén természetesen foglalkoztunk a kérdéssel. A megyei önkormányzat illetékes bizottsága megfogalmazta, hogy szerencsésnek tartaná, ha a kecskekői bánya területén épülne fel a gyár, de ennek kötelező jellege nincs.


Advent, karácsony és szilveszter után vagyunk, itt a Vízkereszt. Ha gondolod, néhány személyes dolgot árulj el magadról, családodról! Hogyan teltek az ünnepek?

Három gyermekem van, két lány és egy fiú. A nagyobbik lány, Lili most érettségizik az esztergomi Szent István Gimnáziumban, a kisebbik pedig most iratkozott át ugyaninnen a győri Zenei Szakközépiskolába. Tudom, hogy a Szent István Gimnázium helyzete Esztergomban most érzékeny téma, de Eszter zenei érdeklődése miatt váltott iskolát. A fiam, Marcell 11 éves. A karácsonyt, a szentestét családi körben töltöttük. A következő napokban a nagyszülők, rokonok látogatása volt a program. Az ünnepek között pedig pihenés és feltöltődés.


Utólag is boldog új évet kívánok. Köszönöm a beszélgetést.

Ugyanezt kívánom az eKór-Lap minden olvasójának!


Osvai László dr.