Gondolatok autózás közben

Március 17-én délután a Táti úton autóztam. Fárasztó napon voltam túl, sok beteget láttam el. Tüdőgyógyász lévén, a többségük köhögésről és fulladásról panaszkodott. Egy kanyar után feltűnt a párkányi papírgyár kéménye, amely okádta a fekete füstöt.

A kesztyűtartómban levő fényképezőgépemmel megdöbbenve készítettem néhány felvételt. A gomolygó fekete füstöt Esztergom felé vitte a szél.

Köhögnek és fulladnak a betegeim!

Persze mert sokan dohányoznak, meg tavaszodik és legyengült az immunrendszerük, és jön az allergia szezon is – nyugtatja meg magát az ember.

De régen is volt tavaszi fáradtság, régen is sokan dohányoztak, mégsem volt ennyi fulladós beteg.

Mit is írtam a 2007-es évi jelentésemben: „ 2004-től az új tumoros betegeink száma a következőképpen alakult: 25-27-28, és 2007-ben 43 fő. Eddig évente 1-2 fős „gyarapodás”, 2007-től pedig 15-tel többen betegedtek meg tüdőrákban!

Eszembe jutott a dorogi égetőmű, amely talán nem ilyen látványosan szennyez, de ma már kár lenne tagadni, mekkora potenciális veszélyt jelent a környék lakóira.

Gyakran autózom át Lábatlanon is, ahol a mai gyár mellett 2 elszürkült nemzeti színű lobogó között a Holcim zászlaját lengeti a szél.

Eszembe jutott az a politikus, aki azt tanácsolta, álljak a Holcim mellé, ők korszerű cementgyárat építenek majd fel, és olyan gépparkom lehet a tüdőgondozóban, amiről más kollegáim álmodni se mernek.

Nem álltam kötélnek, nem is hívtak meg soha egyetlen egy rendezvényre sem. Jobb, ha az ilyen tüdőgyógyász véleménye el sem hangzik.

Aki látott már tüdőbetegségben fulladó embert, vagy aki már átélt oxigénhiányos állapotot, annak el kell gondolkodnia egy ilyen fekete füstöt okádó kémény láttán.

El kell gondolkodnia, és sok-sok következtetést kell levonnia! Engedtessék meg, hogy most ne az országhatárokon átnyúló környezetszennyezésről, vagy az insufficiens egészségügyünkről, mégcsak ne is a dohányzás elleni felemás küzdelmünkről mondjak vélemény, bár ezek is benne vannak a mondanivalómban.

Esztergomban a Mária Valéria hídról a városközpontba való behajtást az önkormányzat a Lőrinc utca egyirányúsírásával megváltoztatta. Nem firtatom a módosításkor a kellő előkészítés gondosságát. A belváros tehermentesítésének gondolatát, az azzal járó légszennyezés csökkentését, mint képviselő, és mint orvos (tüdőgyógyász) ma is vállalni tudom.

Városunkban óriási indulatok szabadultak el a kérdés kapcsán, olyannyira, hogy aláírásgyűjtés eredményeként június 6-án helyi népszavazás lesz a következő kérdésről:

„Egyetért-e Ön azzal, hogy Esztergomban a járműforgalom a Lőrinc utca teljes hosszában és a Bottyán hídon kétirányú legyen?”

Vagyis Esztergom központjából induljanak az autók a hídon át a Felvidék felé, és onnan is korlátozás nélkül juthassanak el a város központjába.

Vajon tudják-e a kérdés feltevését forszírozók, - független attól, milyen érdekek irányították őket - hogy milyen következményekkel járhat egy esetleges „igen” többség.

Biztos, hogy a demokrácia helyi próbáját egy ilyen kérdésen kell kiélezni?

Túl a közlekedési szakemberek - tudomásom szerint több ilyen tanulmány is készült – véleményén, vajon történtek-e más irányú vizsgálatok is?

A párkányi papírgyár Esztergomra permetező fekete füstje bennem másirányú kérdéseket is felvet.

Nem kellett volna a forgalmi adatokon kívül, az ebből eredő következtetések megvárásán túl, korrekt légszennyezési analíziseket végezni.

Nem kellene Esztergom levegőminőségi adatait széles körben megfelelő kommentálás mellett rendszeresen a lakosság elé tárni? Elégséges számú, és jó helyen levő mérőpontunk van? Mielőtt egy népszavazási kérdést megszavaznék, szívesen jutnék ilyen információk birtokába is.

Egyes egyéneket sérthetnek a korrekt méréseken alapuló intézkedések, de egy városvezetésnek vajon lokális kívánságokat,  vagy az összlakosság érdekeit kell-e képviselnie?

Rémálmaimban a Párkány felől gomolygó felhő, az Onyx „termékei”, és a Holcim füstje mosolyogva csap le Esztergomra, miközben az itt lakók azon vitatkoznak, hogy kerüljenek-e az autósok akár 2 kilométert is, vagy legyen-e a Lőrinc utca kétirányú. Az igazi szervezett tiltakozást a fenti „füstök” ellen kellene szervezni!!!

Mi meg utazzunk egy jól megszervezett - ez sem lesz könnyű! - és a többség által elfogadott tömegközlekedéssel, „Uram bocsáss meg”- esetleg biciklivel vagy gyalog, és merjünk esténként, vagy reggelente mélyet sóhajtani a szabad, tiszta levegőből!

 

Osvai László dr.

Az említett fotók:

 

Hozzászólások

Ezek a fotók igen

Ezek a fotók igen szemléltetőek, sajnos nem fotóztam le az ONYX ciklámenszínű füstjét és a Zoltek fekete füstjét sem, pedig megérte volna. A történéseket fényes nappal láttam. És mi van éjszakánként, amikor a füst színe nem is ismerhető fel ?
A tavalyi statisztikai adataimból: 44 elhalálozásból 19 tumoros beteg volt (43%).Mi lesz itt ha a Holcim is "termelni" kezd?