Ki támogat, és ki kényszerít?

2008. március 29. - Hídlap IV. évfolyam, 11. szám

Kedves Képviselő Társam!

A Te kormányod (?!) évek óta módszeresen, profitérdekeket szem előtt tartva veri szét az OMSZ példamutató szervezettségét. Még pár év, és a betegszállítás néhány ember kezében lesz, ők fogják diktálni az árakat.

Esztergom a kistérség önkormányzataival összefogva több tízmilliós beruházással 2 mentőállomást épített a környék lakosságának sürgősségi betegellátásának fejlesztésére. Míg a Te kormányod a szingli életformát és a könnyű drogok liberalizációját hirdeti és a gyermekorvosok ellehetetlenítésére játszik, mi Esztergomban a Szent Miklós Alapot szélesítjük.

Míg a Te kormányod az elvonásokkal a csőd szélére vitte a családorvosokat, és a betegekre hárította volna a praxisok fenntartását, (ezt akadályozta meg a népszavazás) Esztergom vezetése „két legyet ütve egy csapásra” a szakmailag legmodernebb sürgősségi ellátást kívánja biztosítani polgárainak, és segítséget kíván nyújtani a kormány által megnyomorított alapellátásnak.

A Te koalíciós kormányod volumenkorlátot, várólistát, széfeket ad a lakosságnak, mi erőnket meghaladóan támogatjuk a méltatlan finanszírozottságú kórházunkat.

A Te kormányod bezárta a Lipótmezőt, a Svábhegyi Gyermekszanatóriumot…, mi milliókat kívánunk fordítani Esztergom lakosságának egészségi állapotfelmérésére.

Ti egészségügyi reformot hirdettetek az érintettekkel (orvosok és betegek) való minimális konszenzuskeresés nélkül, és soha nem látott rombolást hajtottatok végre ezen a területen (is), mi a kockázatközösség, a szolidaritás elvét hangoztattuk.

Az ügyeleti ellátás egyébként több módon is megoldható, de az itt élők érdeke, hogy az általuk ismert, és az őket ismerő orvosok lássák el a sürgősségi betegeket.

Kedves Attila!

A rövid írásom végén, a címen való elgondolkodásra kérlek!


Dr. Osvai László
képviselő
Fidesz-KDNP

Hozzászólások

kistérségi ügyelet?szakmai érvek?diktatúra?erőfölény?

az eddigi ügyeleti rendszer jól működik
a lakosság nem érti a változtatás előnyeit,kényszerét
a lojalitást és a fogorvoslást jutalmani kell,a többi háziorvosi praxist a miniszternek segítve tönkretenni?
az én körorvosomat a banki adósság,költségnövekedés,finanszírozás csökkenése két -három év múlva csődbe viszi
lesznek új felnőtt és gyermek háziorvosok?

válasz

Tisztelt Réthey Ákos!

Személyes véleményem szerint a magyar egészségügyben valódi reformokra van szükség, nem verbálisan hangoztatva és rossz részmegoldásokat alkalmazva.
Leegyszerűsítve: úgy kell elképzelni a megújítás megtervezését, mint egy családi ház építését.
Tisztázni kell, mennyi pénzt akarunk erre fordítani ( Évtizedek óta csak forráskivonás történik az ágazatból!)
Milyen formában finanszírozzuk az építkezést? ( Erre talán a népszavazás most már választ adott )
Rakjunk le jó alapokat!
(Ezt jelentené az alapellátás újragondolása, persze nem megy egyik napról a másikra.Voltak erre jó kezdeményezések, de nem teljesedtek ki.)
Ennek részfeladata a sürgősségi ellátás áttekintése - jelenleg a mentés szétverése és privatizációja folyik!
Az ügyeleti rendszerben a kistérségi ellátást preferálják a finanszírozók - ezért szerveztük át mi is a rendszert, de ez kiragadva az említett egységes gondolatmenetből, számos probléma forrását jelenti
(A mi térségünkben 2 új mentőállomás épült az önkormányzatok hathatós támogatásával!)
Az önkormányzatoknak segíteni kell, de az egészségügy átalakítása mégis csak kormányzati, állami feladat.
Az alapellátás "megalapozása" után a szakellátást kell átalakítani, és szerintem ezután lehetett volna a legdrágább szolgáltatáshoz nyúlni, ami a fekvőbetegellátás. Addigra nagyrészt a szükségletek, igények bizonyították volna, hogy adott területen pl. hány kórházra van szükség.
Amint tapasztalta: reformokat az utóbbi évtizedekben csak szóban hirdettünk, de jószerivel a rombolásig és a széfekig jutottunk.
Utolsó kérdésére adott válaszom is az átgondoltság és a koncepció hiányát bizonyítja:
Nem lesznek új gyermek és háziorvosok! Tönkre tették ezt a pályát, hazánkban nincs valódi jövőképe. A tehetséges fiatalok egyre kevesebben választják az orvosegyetemeket, akik meg végeznek egyre többen választják Európát.
Néhány év, és egy orvosgeneráció nyugdíjba megy. Súlyos bajok, problémák lesznek a magyar betegellátás területén!!!
Akik ma jobbító szándékkal, valódi megoldások, koncepciók kialakításáért harcolnak, nem önmaguk megélhetését látják célként, hanem a lakosságunk egészségügyi ellátását is.
Fel kéne mindenkinek ismerni: közösek az érdekeink. Együtt kéne működni orvosnak, betegnek ( leendő betegnek)!