„Kórházkrízis Esztergomban”??!!

A jereváni rádió híre volt sok évvel ezelőtt: „Moszkvában zsigulikat osztogatnak.” Egy idő után a helyesbítés: Nem Moszkvában, Leningrádban, nem zsigulikat, moszkvicsokat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.

Ez a szakállas vicc jutott eszembe egy internetes portálon megjelent hozzászólás kapcsán.

„Amíg a megye tulajdona volt a kórház, valamiért nagyon fájt a városnak. Most, hogy visszakaptuk, úgy tűnik, megszabadulnának tőle. Hogy ebben mi a logika azt én már kapizsgálom. Lesz itt botrány megint, arra leszek kíváncsi, hogy akarják becsomagolni ezt az egészet, mielőtt letolnánk a torkunkon.”

Az esztergomi Kórház soha nem volt a megye tulajdona. 1994-2002-ig a működtetését adták megyei kézbe, azt remélve, hogy több forráshoz jut Szent István városának 100 éves kórháza.

„Most hogy visszakaptuk”…

Esztergom visszavette a működtetést a megyétől, mivel közel 1 milliárd adósság halmozódott fel akkoriban, és a kórház a megszüntetés szélére került. Visszavette, és nem visszakapta a működtetési jogokat! A „hír” többi része már kommentált sem érdemel.

Sajnálatosnak tartom, hogy ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások helyreigazítás nélkül jelenhetnek meg, igaz viszont, - és a laikus moderátort menti - hogy az illető hírportál rendszeresen kap „hiteles” információkat képviselőktől is, melyben pl. legutóbb az olvasható, hogy a fideszes többség a kórházi döntéseivel súlyosan sérti az esztergomiak és a környező településeken élők érdekeit! …

Esztergom Városa 108 éve tart fenn egy kórházat. A környező települések már az építés során sem járultak hozzá erejükhöz mérten az intézmény létrehozásához ( tisztelet a kevés kivételnek ).

Napjainkban a kórházban ápolt betegek 35 %-a esztergomi, a többi beteg a környék településeiről kerül ide gyógyulni. A városvezetés nem kis erőfeszítése alapján a kistérségi együttműködés keretében sikerült egy alapítványt létrehozni, melybe a környező települések képletes összeget fizetnek be. Ez évi 2-3 millió forint, amiből műszereket vásárolhat a kórház.
Érdekes lenne kiszámolni, hogy az elmúlt 108 év alatt az esztergomi polgárok mekkora összeggel járultak hozzá a környéken élők egészségügyi ellátásához.

Ennek tükrében arról beszélni, hogy Esztergom vezetése súlyosan sérti a kistérség egészségügyi érdekeit, enyhén szólva nem kellő tájékozottságot takar.
Ugyanebben a blokkban olvastam: ”Mint tudjuk ebben a városban nehéz öt embert arra rávenni, hogy egy asztalnál buktát egyen, nem hogy tüntessen a kórházért”…

Igen, ebben van igazság, aggódó képviselőtársamat nem láttam ott a maroknyi tüntető között a dorogi polgármesteri hivatal előtt a kórházért való tüntetésen.

..A hozzászóló így folytatja: ”Először tenni kéne valamit kedves civilek és utána ábrándozni:”

Ebben viszont nincs teljesen igaza a hozzászólónak! Mert vannak Esztergomban néhányan akik a „civil” szó mögé bújva a legélesebb politikai harcot vívják. Ők azok, akik a politikai hatalmi harcot mely sok esetben a fenti félrevezetést is jelenti, civil összefogás, civil kezdeményezés, civil kurázsiként folytatják.

Ugyanakkor vannak Esztergomban valódi civilek, nem is kis számban! Ők azok, akik nem a hatalom megszerzésére törekednek, hanem mindennapi életünket szeretnék nemesebbé, jobb-bá tenni. Nem pártérdekeket szolgálnak, hanem a szó klasszikus értelmében a közösségért teszik a dolgukat. Akik gyűjtés indítanak, és visszaszerzik a városnak Babits Mihály ellopott szobrát, akik kiállítást szerveznek testvérvárosainkban, és elviszik oda Szent István városának hírét, üdvözletét, akik régi könyveket adnak ki, megmentve azokat az enyészettől és a múltunk emlékét őrzik. Ők azok, akik virágot ültetnek a házaik elé, akik adakoznak a Szent István díjra, akik ott vannak a kulturális eseményeken, vagy nincsenek, de az egyre nehezebb közlekedési problémák hátterében látják, hogy a város épül, fejlődik, akik nem mossák össze az egész országot érintő megszorítások következményeit a jelenlegi városvezetés intézkedéseivel. Akik ma is büszkék arra, hogy esztergomiak! Ők is gyakorolnak kritikát – ez viszi igazán előre a dolgokat – de nem politikai köntösben a civil jelző mögé bújva.

„Kórházkrízis Esztergomban”, hirdetik hangzatosan.

A városvezetés bizalomvesztéséről már számos híradás jelent meg. A kórházban dolgozók között jól érzékelhető feszültség uralkodik.

Megint ne keverjük össze a dolgokat! Alapvetően, azért mert sok dolgozónak megélhetési problémája van, megalázó éhbérért dolgoznak, és európai színvonalú munkát várnak el tőlük. Az anyagi megbecsülés mellett a morális is nulla Magyarországon. Akik ilyen körülmények között feszültséget szítanak a kórházban, azok a betegellátás mára minimalizálódott biztonságát is veszélyeztetik!

Polgármesterünk levélben fordult valamennyi kórházi dolgozóhoz. Saját véleményem szerint szerencsésebb lett volna egy összdolgozói munkaértekezletet összehívni – a levél egy-egy mondatát is másként fogalmaztam volna, de a lényeg az, hogy a város nem a kórház privatizációjára készül, és a jelenlegi körülmények között is vállalja a támogatását. Az üzenet véleményem szerint egyértelmű és alapvetően azt a célt szolgálja, hogy amennyire lehetséges oldja a feszültséget a város legnagyobb intézményében.

Január 1-től új vezetéssel, a város változatlan támogatásával működik tovább az esztergomi Vaszary Kolos Kórház.

Az internetes honlap fő informátora minderről így vélekedik: „És tessék mondani van még Esztergomban olyan alulképzett, szellemileg ép ember, aki hisz Meggyes Tamásnak?”

Magyarországon napjainkban sajátos helyzet alakult ki: a Fidesz és az MSZP vív hatalmi harcot. / Ez nem feltétlen a bal és a jobb oldal harcát jelenti! /. A szituációt lehet kritizálni, elítélni, de jelenleg tényként kell kezelni.
Esztergomban maholnap ezt sikerül átfesteni, átmaszatolni, áthazudni a jobb oldal és a Civil összefogás harcára. Aki 54000 forintost akar felváltani, az nem értheti meg: attól hogy tarkára festik a szegfűt, azért az szegfű marad!
Egyre többen lesznek azonban, akik ráébrednek: milyen mértékben élnek vissza egyesek környezetükben a „civilek” fogalmával.

Visszatérve az eredeti témához! Kórházkrízis, sőt egészségügyi krízis van! Nem csak Esztergomban, hanem az egész országban! A magyar kórházak összadóssága 70-80 milliárd forint. A jövő évben újabb 130 milliárdot vonnak ki az ágazatból.

Ha az országunk jelenlegi vezetői nem látják, nem érzékelik, mi itt Esztergomban tudatosítsuk - nincs jobb és baloldali betegség, nincs jobb és baloldali infarctus, cukorbetegség, daganat…

Lehetnek jobb vagy baloldaliak az egészségügyi dolgozók, de nekik Hippokratész szellemében kell gyógyítaniuk, és ehhez képest sokadrangú a pártszimpátiájuk, pártkötődésük. Ehhez a gyógyításhoz kellene biztosítani a döntéshozóknak a tárgyi, személyi, szellemi feltételeket.

( Ez az, amit a Parlamentbe került orvoskollegák között sokan elfelejtenek!)
Ezért kellene mindannyiunknak itt Esztergomban segítenünk, ebben a kérdésben a jobboldaliak, a valódi és „álcivilek” összefogását! Annyi más területen építhetünk, rombolhatunk „küzdhetünk” egymással.

Osvai László dr.

Hozzászólások

"Sajnálatosnak tartom, hogy

"Sajnálatosnak tartom, hogy ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások helyreigazítás nélkül jelenhetnek meg,"

A helyreigazítás lehetősége Önnek is adott, csak éppen ehhez le kellene ereszkednie az egyszerű emberek közé...