Miért ne vágjuk ki a nyárfákat?

”… Megkérek mindenkit, fajra, nemre, pártállásra való tekintet nélkül, minden esztergomi képviselőt, tisztségviselőt, polgármestert, alpolgármestert, és mindenkit, aki tudna tenni bármit ebben a dologban, segítsenek! A gyerekeinkről van szó! A jövő nemzedékről… Külön megkérem Osvai Urat! Ő a légzőszervek specialistája, nézze meg, és vesse latba a befolyását ennek a dolognak rendbetételéhez. Le tudtunk bontani a „szocialista rendszer undormányaiból”, akkor talán ki is vághatnánk azokat a fákat, amiket akkor minden gondolkodás nélkül ültettek el, és aminek ma is isszuk a levét! Reménykedem, hogy ez a könyörgés valakiben visszhangot ver, és talán történik valami. Reménykedem, reménykedem…”

 

 

Mint a fotózott terület képviselője, kutya kötelességem lenne, baltát ragadni, hisz így tudnám legjobban(?) a választóim akaratát érvényesíteni. De mielőtt bármilyen fát kivágnánk, vagy kivágatnánk, gondolkodjunk! Nem árt ezt egyébként minden cselekedetünk előtt megtenni!

Miért ne vágjuk, vagy vágassuk ki a nyárfákat?
A nyárfa szösze nem allergizál, nem okoz allergiás panaszokat! Legfeljebb, ha fűpollenek tapadnak hozzá!

A virágzás idején rövid ideig kellemetlenséget okoznak, bejutnak a nyitott ablakokon a szobánkba, autónkba. Szóval takarításra késztetnek, de nem allergizálnak!

A kanadai nyárfát 30-40 évvel ezelőtt tömegesen telepítették hazánkban. Igénytelen, gyorsan nő, dús lombja árnyékot ad és megköti a légszennyezés jelentős részét.

Egy lombköbméter levélfelület tavasztól őszig 440 gramm oxigént termel, 590 gramm széndioxidot dolgoz fel, és 4500 gramm szennyező anyagot szűr ki a levegőből. Egy 50 éves fa 405 kg szennyeződést szűr ki a levegőből 1 év alatt. (Egy autó viszont évente 7000 kg oxigént fogyaszt el és mi-mindent bocsát ki!)

A nyárfa virágzása idején észlelt allergiás tünetek –könnyezés, tüsszögés, orrfolyás stb.– az ugyanekkor virágzó pázsitfűfélék rovására írhatók. Ha ilyen tüneteket észlelnek, forduljanak családorvosukhoz, aki minden bizonnyal beutalót ír Gondozónkba, és itt bizonyítani tudjuk az allergia fennállását, ezt követően pedig hatásos gyógyszerekkel tudjuk ellátni a betegeket.

Ugyanakkor nagyon fontos lenne, ha „kertkultúránk” fejlődne. Ha parkjainkat gondoznánk, közterületeinket nem verné fel a gaz! Ezzel az allergiás tünetek csökkentését eredményesebben érhetnénk el, mint a legmodernebb gyógyszerek alkalmazásával. (Természetesen nem azoknak kell füvet nyírni, akik allergiásak, de akik egészségesek és mentesek a már említett kellemetlen tünetektől, tehetnek valamit allergiás társaikért!)

Szomorúságot éreztem a „kétségbeesett” segítséget kérő írás olvasásakor. Kicsit valahol a természet elleni támadásnak érzek minden fakivágást. Nem véletlen, hogy önkormányzatunk meglehetősen komoly engedélyeztetéshez köt minden fakivágást. Nem véletlen az sem, hogy a Szent Miklós Alaphoz kapcsolódva 16 millió forintot különítettünk el arra a célra, hogy minden gyermek születésekor – természetesen egy adott alkalmas napon – fát ültessünk.

Véleményem szerint jó célokat kell meghatározni, és az embereket felvilágosítva, velük együtt kell tenni annak megvalósításáért. A nyárfák kivágása nem ilyen cél! Őszintén remélem, hogy meg tudtam győzni!

 

Osvai László dr.

Hozzászólások

Az eredeti írás és a

Az eredeti írás és a fényképek itt megtalálhatóak itt:

http://www.szeretgom.hu/content/24791/

Hol a tévedés?

Tisztelt Dr Osvai László!

Cikkében egy 2002-es, ugyancsak hibás érvelést (www.lelegzet.hu) egy az egyben idéz. Ha homokba dugjuk a fejünket, akkor megszűnik a nyárfa pollenjére való érzékenység? Ha én 15 éve kimutatottan túlérzékeny (népszerű nevén: allergiás) vagyok a nyárfa _pollenjére_, akkor Ön szerint ne hisztizzek egy kis szösz szemetelés miatt, ugye? Nem lenne esetleg mégis egyszerűbb az allergiásokon segíteni, ha már a környezetszennyezésen, és az egyéb tényezőkön nem lehet, amik a betegség kialakulásában közrejátszanak? Tulajdonképpen tényleg egyszerűbb leszerelni az embereket némi kis tévinformációval, a fa maradjon, az allergiás meg forduljon fel.

..."a fa maradjon, az

..."a fa maradjon, az allergiás meg forduljon fel".

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Az ilyen és hasonló indulatos megnyilvánulásra nehéz higgadtan reagálni, annak, aki 15 éve hivatásszerűen, többek között, az orvostudomány elérhető legmodernebb eszközeivel próbál segíteni az allergiás és asztmás betegeken.
Ha Ön ezt nem ismeri el, akkor és is csak indulattal, legfeljebb iróniával tudok válaszolni.
A nyárfa érzékenyek kedvéért vágjuk ki ezeket a fákat! Rendben van! De vannak más korai és késői virágzású fákra érzékeny esztergomiak! Rendben van! Vágjuk ki ezeket a fákat is. Fűfélékre és számos virágra is sokan allergiásak, pusztítsuk ki azokat is!!
Ugye nem hiszi, hogy ez a megoldás?!!
Ugye elhiszi, hogy arra kell törekednünk, hogy fokozatosan, tervszerűen tudományos szempontok szerint cseréljük le a faállományunkat?
Ugye elhiszi, hogy ez komoly szakmai feladat, és nem megy egyik évről a másikra.
Ugye elhiszi, hogy az utóbbi időben a város több fát ültetett, mint korábban bármikor?
Ugye tudja, hogy a "fa maradjon, az allergiás meg forduljon fel" hozzáállás sehova se vezet.
Kért már Ön szakvéleményt, tájékoztatást a városi főkertésztől, próbált már informálódni nála. A kapcsolatfelvételben, az információ áramlásban szívesen segítek.
Vajon miért kell még a fák, virágok kapcsán is feszültséget generalizálni, támadni? Nincs ebből elég városunkban?
Üdvözlettel:

Dr. Osvai László

Tisztelt Dr Osvai László!

Tisztelt Dr Osvai László!
Természetesen nem vitatkozom a SZIGORÚ SZAKMAI dolgokon, ezt Ön egészen biztosan jobban tudja nálam. Ön írja: "A nyárfa szösze nem allergizál, nem okoz allergiás panaszokat! " Tessék nekem megmondani, HA NINCSENEK SZÖSZÖK AKKOR KONCENTRÁLÓDHAT E A FŰPOLLENEKBŐL ANNYI A LEVEGŐBE, MINT AMIKOR A SZÖSZÖK IS SEGÍTIK A MEGTAPADÁST? Úgy gondolom nem! Én szerencsére nem vagyok allergiás, de abban a koncentrációban, amit ott lehet tapasztalni, míg felmásztam a domboldalon a fű tetején terített szöszök között, utánna órákig fújtam az orrom. Ezután elképzelem azt a szegény gyereket, aki allergiás. Tisztelt Doktor Úr! "Kicsit valahol a természet elleni támadásnak érzek minden fakivágást. Nem véletlen, hogy önkormányzatunk meglehetősen komoly engedélyeztetéshez köt minden fakivágást." A Széchenyi téri ostorfák kivágásánál nem éreztem azt a komoly engedélyeztetési eljárást. Ott kivágtak fenyőfákat is, már le sem írom milyen indokkal. Ezek helyett a fák helyett lehetne ültetni olyan fákat, amik szintén onthatnák az oxigént, de nem vattáznak. Igazán nem szeretnék FAKIVÁGÓ lenni, de ami kártékony, mint egy burjánzó rák, azt gondolom, nem kell sajnálni, ki kell vágni! Ígérem, akár saját kölrségemen is hajlandó vagyok minden kivágott fa helyett akár három, kertészek által ajánlott, várostűrő fát személyesen elültetni. Vagy bármikor hajlandó vagyok segíteni fát ültetni! De újjólag megkérem, NÉZZE MEG A HELYSZÍNEN, MI VAN OTT! Itt a nyilvánosság előtt ígérem Önnek, HA ODAMEGY, MEGNÉZI, ÉS UTÁNNA IS FENTARTJA AZT A VÉLEMÉNYÉT, HOGY EZ RENDBEN VAN, MEGKÉREM A MODERÁTORT TÖRÖLJE EZT AZ EGÉSZ KÖNYÖRGÉSEMET! Maradok tisztelettel: percjelzo

Válasz!

Tisztelt Hölgyem/Uram!
Elnézést kérek, hogy késve reagálok. Véleményem szerint az igazság most is a kompromisszumokban van. Nem kétlem, hogy esztétikailag sem a legszerencsésebb választás volt néhány évtizede a nyárfák telepítése, de lecserélésük nem történhet meg egyik napról a másikra, márcsak az "időfaktor" miatt sem. A Martsa utcában néhány hete személyes találkozóm volt a város főkertészével és fakivágásról egyeztettünk. Nem kívánom azonban szakemberként feltüntetni magamat: mikor kell, lehet kivágni és mivel kell pótolni egy fát. Ez a hozzáértők feladata. Én nem először cserélek eszmét a főkertészünkkel ilyen ügyekben. Képviselőként azt gondolom ez a feladatom.
A faültetésben is közösek az elveink. A már említett Szent Miklós Alaphoz csatlakozott "erdő" telepítésünk ötlete ugyanis tőlem származik. Meggyőződésem, hogy a szakemberek helyesen fogják kiválasztani a telepítendő fákat.
Jobbító szándékú és a közösségért aggódó írását köszönöm, az eldurvuló internetes hozzászólások között üde színfolt volt.
Bármilyen kérdésben állok rendelkezésére.
Dr. Osvai László

Tisztelt Dr Osvai László!

Tisztelt Dr Osvai László!
Ezt a válaszát teljesen korrektnek tartom! Nagy örömömre szolgál, ha történik bármi javulás az "ügyben". Természetesen áll az ajánlatom, a favásárlással, és az ültetéssel kapcsolatban!
Maradok Tisztelettel: percjelzo