Nyílt levél dr.Tittmann János képviselő úrhoz

Kedves János!

Már csak néhány nap van hátra, és életed eddigi legnagyobb döntését hozhatod meg a közösség érdekében. Nyilván megfontolt döntés lesz, de engedd meg, hogy néhány rövid gondolattal segítsek ebben.

 

 

 


 

Van már vagy 17 éve, hogy ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Kór-Lapban. Tőled hallottam először, hogy a TB monopóliumát meg kell törni, és kiegészítő biztosításokat kell kötni. Nem teljesen értettük akkor még az elgondolásaidat, de mindenki azt jósolta, hogy nagy karrier előtt állsz. Fiatal tehetséges főorvos voltál, tele újszerű elgondolásokkal. Volt, aki szakmai, volt, aki politikai, és voltak, akik üzleti karriert jósoltak.

A szakmai nem jött be, az üzleti igen. A politikai eddig nem, hisz huszadrangú, elhasznált, megalkuvó, tehetségtelen emberek irányítják pártod egészségpolitikáját.

Az egészségügy átalakításának szükségszerűségével már sokan egyetértettek veled 17 évvel ezelőtt is. Most ne arról beszéljünk, miért nem került sor erre az elmúlt, közel 20 évben. Mikor és hogyan kellett volna elkezdeni?

Sajnálom, hogy a polgári kormánynak ez a történelmi feladat nem adatott meg.

A magyar egészségügy új „házának” felépítése, - legalább is annak elkezdése -kétségtelen, a ti nevetekhez kötődik majd! A korábbi épület lerombolásának feladatát igen hamar és hatásosan elvégeztétek! A konvergenciaprogramra is hivatkozva, óriási összegeket vontatok el az egészségügytől, mely mára romokban hever.

Építeni, építkezni kellene már. De ahhoz, hogy a magyar egészségügy épületében jól érezze magát az ország lakossága, néhány feltétel szükségeltetik. Legalább az épület sziluettjében meg kéne egyezni. Alapvető a kérdés, hogy a felépült ház a mi tulajdonunk lesz, vagy béreljük idegenektől?! És hogyan építkezünk! Az alapoktól kezdünk, ahogy ez logikus, a falakkal folytatjuk, és a tetővel fejezzük be? / alapellátás, járóbetegellátás, fekvőbeteg ellátás /

Mára a tető majdnem kész! Az ország lakóinak többsége nem akar ebbe az épületbe beköltözni - melyet egy törpe kisebbség tervezett, a mi pénzünkön, azoknak az ötlete alapján, akik tulajdonjoghoz szeretnének jutni az épület átadása után. Ha a ház tulajdonjogát elveszítjük, a bérleti díjakat idegenek fogják meghatározni helyettünk! Aki pedig nem tud fizetni, annak sorsa a kilakoltatás lesz!

Kedves János! Nem folytatom, az idő kevés már!

Te nem pártlistán lettél képviselő. Komárom-Esztergom megyében az 5. választókerület lakosságát kell képviselned, tehát van választási lehetőséged, nem úgy, mint a listás képviselőknek. Te sok eskühöz kötheted a voksodat, de ha sorrendet állítasz fel ezek közül, nem hiszem, hogy sok morális választásod marad. Dönthetsz a pártod, a választóid és Hippokratész mellett. Az utóbbi kettő között alapvető különbség nincs. Gondold át: kik állnak az igen, és kik a nem szavazatok mögött! És ezúttal ne csak pártokban gondolkodj!

Lehet, hogy a politikai karriered most kezdődik! Jusson eszedbe Nemes Tamás, egykori kollegád, aki a Parlamentben fel mert állni /akkor!/ és azt mondta: Őt a választói azzal bízták meg, hogy a Nagymarosi vízlépcső ellen szavazzon! Nem vagy könnyű helyzetben, elismerem. Dönts lelkiismereted szerint!

 

Esztergom, 2008. február 6.

Üdvözlettel:                                  

Osvai László dr.

Hozzászólások

Kedves Kollégàk.Miutàn a

Kedves Kollégàk. Miutàn a levél írója, és a levél címzettje is tisztelt,régi jóbaràt csak személyes gondolataimat szeretném leírni.Mindannyian tudjuk,hogy a magyar egészségügy reformja szükséges és elkerülhetetlen. Az út ,amelyen most haladunk a lehető legrosszabbnak tűnik a lehetőségek köz ül.Egy dolog biztos,hogy az alulfinanszirozott rendszer nem biztosítja a megfelelő ellàtàst. Viszont tény az is ,hogy a többbiztositós rendszer-megfelelő kritériumokkal,felügyeleti rendszerrel-vilàgszerte működik.A valódi vàlasz valahol a Köztàrsasàgi Elnök Ur véleményénél van.Megfelelő szakmai egyeztetés,politikai konszenzus szükséges az Eü.reformjàhoz. Ez nàlunk sajnos nem történt meg.
A politikai hatalom,akarat a kezdő lépést -sajnos -màr eldöntötte.Döntéséhez a jogot egy egész orszàg, koràbbi felhatalmazàsa,szavazata adta meg.Egy ember -legyen az képviselő is -moràlis döntését a fentiek miatt nehezen kérhetjük szàmon.
Közös célunk ,s küzdelmünk az lehet,hogy próbàljuk felügyelni,jobbítani a bevezetendő rendszert.S ha az valóban működésképtelen;ellenünk, s a betegek ellen működik ;alapjaiban vàltoztassunk rajta.

Dr.Orgovànyi Làszlo